Zmiany w firmie – plan działań. 3 porady na początek.

 

Z tego wpisu dowiesz się że:

  • Zmiana to naturalna część naszego życia i  nie jest niczym nowym

  • Zarządzania Zmianą i Transformacjami można się nauczyć

  • Zarządzanie Kryzysowe nie gryzie i odpowiednio przeprowadzone przynosi same korzyści

Zmiany w firmie – plan działań. 3 porady na początek.

 

Plany, cele, oczekiwania, wytyczne, ustalenia. Wszyscy je mamy (choć chwilowo w zawieszeniu). Nie tak dawno, kilka tygodni temu, mogliśmy z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić czy nasz nowy pomysł ma szansę na powodzenie, ustalić sobie cel i go zacząć realizować. Niby słyszeliśmy, że coś tam się dzieje w Chinach, ale nikt nie spodziewał się, że w tak szybkim czasie staniemy sami przed wyzwaniem walki z cząstką która nawet nie jest organizmem. A potrafiła wywrócić globalną gospodarkę do góry nogami.

Postanowiliśmy, że przygotujemy dla was cykl artykułów o zmianie.

Myśląc o Zarządzaniu Zmianą myślimy o zmianach w firmach i organizacjach, zmiana tak naprawdę ma wymiar indywidualny – dotyczy każdego z nas z osobna. Przez następne kilka tygodni, będziemy zamieszczać wpisy z których możesz zapoznać się z tym co to jest zmiana, jak nią zarządzać i zrozumieć jak przez zmianę przechodzimy.

Niby wszyscy wiemy jak pomóc organizacjom i poszczególnym osobom w przejściu przez proces zmian. Nasz świat jest ich pełen. Transformacje, restrukturyzacje, okresy hossy i bessy, wprowadzanie nowych produktów, reorganizacja miejsc pracy, zmiany zamieszkania, awanse, zwolnienia, śluby, rozwody, śmierć i narodziny nowych członków rodziny – zmiany, bliżej lub dalej, ale są wokół nas na co dzień. Uczymy się o nich z bajek i opowiadań, historii, biologii, psychologii i książek biznesowych. Jako społeczeństwo mamy wiedzę jak przejść przez zmianę. Mamy modele i narzędzia które wspomagają nas w czasie transformacji i przemian.

 

Mimo to, tylko około 26% firm “bezboleśnie” przechodzi przez ten proces. Jarosław Rubin ze Szkoły Zarządzania Zmianą co roku prowadzi badania, które mają na celu mierzenie skuteczności przeprowadzonych zmian w wybranych małych i dużych firmach.  Wynika z nich, że w Polsce tylko około 26% zmian kończy się sukcesem, co nie odbiega od statystyk prowadzonych w innych krajach. A to wszystko w normalnych rynkowych warunkach. To co dzieje się ostatnio na świecie, cały chaos, zamęt i niepewność – tylko zmniejsza prawdopodobieństwo sukcesu w zmianie.

Artykuły które będziemy zamieszczać to ekstrakt z Agenta Zmiany, pierwszego stopnia naszego szkolenia Change Formula™. Niestety nie mamy możliwości przeprowadzenia go z wami osobiście, nie przeniesiemy LEGO Serious Play ® online i nie sądzimy, że w stanie obecnego rozproszenia uwagi ktokolwiek wysiedzi na 8 godzinnym szkoleniu przez internet.

Dlatego zdecydowaliśmy się na tę formułę wpisów blogowych – dzięki nim, w krótkim czasie możesz się zapoznać z esencją wiedzy na temat zmian. Zrozumieć podstawowe mechanizmy i reguły, a jeżeli potrzebujesz więcej informacji – napisz do nas bezpośrednio.

 

Naszym celem jest zwiększenie świadomości ludzi o tym jak przez zmianę przechodzimy.

 

W kolejnych wpisach znajdziesz również szereg informacji o Zarządzaniu Kryzysowym. Od lat wspomagamy przedsiębiorców w trudnych dla nich chwilach i chcemy podzielić się z wami wiedzą o tym, jak radzić sobie w chwilach gdy nasze organizacje przechodzą przez wielką próbę.

W naszym kolejnym wpisie zabierzemy Cię w podróż po krzywej Kubler-Ross. Wszyscy po niej podróżujemy w tym momencie, ale nie każdy ma świadomość na którym przystanku się właśnie znajduje. 

 

Zanim zobaczysz następny wpis to przemyśl 3 następujące czynności:

  1. Jeżeli jesteś pracownikiem firmy – zastanów się jak możesz wspomóc swoją organizację w tych trudnych czasach. Gdzie możesz znaleźć oszczędności bez potrzeby drastycznych cięć, gdzie masz jakieś unikalne umiejętności które pomogą przetrwać firmie w nadchodzących miesiącach. Jesteście w tym razem.
  2. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i rozważasz zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości: nie rób tego jeszcze. To jest czas wyjątkowy i nie wszystkie przepisy prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego mogą się wydać aplikowalne w tej sytuacji. Na upadłość będziesz mieć jeszcze czas (albo nie będzie ci w ogóle potrzebna).
  3. Jeżeli jesteś freelancerem i pracujesz dla różnych organizacji, wykorzystując swoje kompetencje zdalnie – wyobraź sobie świat za kilka/kilkanaście miesięcy. Czy twoje umiejętności będą bardziej lub mniej potrzebne? Może to czas by skupić się na jednej konkretnej kompetencji, albo wręcz przeciwnie – nauczyć się nowych rzeczy.

Tymczasem, do następnego wpisu!